Trzeba żyć, a nie wegetować – WAKACJE Z WARTOŚCIAMI


Trzeba żyć, a nie wegetować – ŚWIĘTOKRZYSKA PRZYGODA Z FRASSATIM

Dnia 16 lipca 2020 roku, grupa ponad 56 młodych osób wyruszyła ze Szczawna-Zdroju i Nowej Rudy do urokliwego Kompleksu Świętokrzyska Polana, by poznając piękno naszego kraju i wsłuchując się w słowa błogosławionego Pier Giorgia Frassatiego, móc zmieniać swoje życie na bardziej wartościowe, święte. Droga choć długa upłynęła w miłej, rozśpiewanej atmosferze. Poznaliśmy przy okazji słowa piosenki „Ciemny typ”, która będzie nam towarzyszyć przez kolejne dni. Hasłem naszego wakacyjnego wyjazdu jest: BÓG, GÓRY – słowa w pełni charakteryzujące Frassatiego. A kolejne litery hasła każdego dnia będą tworzyły nowe słowa wnoszące ciekawe informacje o naszym patronie. Przejazd autokarem to także dogodny czas aby systematycznie wszystkich uczestników uczulać na konieczność przestrzegania dyscypliny epidemiologicznej. Zmęczeni ale otwarci na „świętokrzyską przygodę” dotarliśmy do ośrodka w Chrustach k/Kielc, gdzie po smacznej kolacji i szkoleniach z zakresu BHP oraz zwiedzeniu ośrodka, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Panie, chcemy jak Frassati przylgnąć do Ciebie, i Tobą prawdziwie żyć. Tak na 100 % a może nawet 1000. Beata

WAKACJE Z WARTOŚCIAMI – DZIEŃ 2

Drugi dzień Wakacji z Wartościami 2020 i kolejna litera słowa „BÓG” – „Ó”, jak ósmy. Św. Jan Paweł II powiedział o błogosławionym Pier Giorgio Frassatim, że jest człowiekiem ośmiu błogosławieństw. Podczas Mszy świętej ks. Marcin przypomniał o ukochanej modlitwie różańcowej Frassatiego. Dziś – również dla nas – różaniec był centralnym punktem dnia. Każda z grup przygotowała własnoręcznie jedną dziesiątkę z różnych materiałów: kwiatów, gałązek, filcu, korka. Potem wszystkie cząstki zostały połączone i mogliśmy podziwiać piękny różaniec. Był to dobry moment, na przypomnienie wiadomości o tajemnicach bolesnych różańca świętego. Opowiedziała nam o tym pani Magda. Podczas zajęć odbyły się również warsztaty biżuterii. Dziewczynki zrobiły bransoletki i różańce z kolorowych koralików. Będą one wspaniałą pamiątką z wakacji. Po obiedzie spotkaliśmy się ze Skautami Europy z kieleckiego szczepu FSE bł. ks. Stefana Frelichowskiego. Wspólnie nauczyliśmy się piosenki „Braciszkowie skrzydlaci”, która nawiązywała do św. Franciszka. Warto przypomnieć, że jest on ważną postacią dla skautowego środowiska. Kolejną atrakcją, którą przygotowało dla nas dwóch harcerzy, była gra terenowa. Potem wszyscy wzięli udział w zabawach grupowych na świeżym powietrzu. Po kolacji spotkaliśmy się na tańcach integracyjnych i nauczyliśmy się kroków do „Belgijki”. Podziwialiśmy też wspaniały taniec Olka – uczestnika obozu, który zaprezentował nam breakdance. Wieczór zakończono wspólnymi tańcami przy muzyce do jazz dance, które przygotował pan Marek. Ewa

WAKACJE Z WARTOŚCIAMI – DZIEŃ 3

Lipcowe słoneczko przywitało nas trzeciego dnia „Wakacji z Wartościami 2020”. Podczas Mszy Świętej literą królującą było „G” – jak GÓRY – tak ukochane przez Frassatiego. Nasz patron wspólnie z przyjaciółmi często wyruszał na szlaki, dlatego za jego przykładem ruszyliśmy na trasę wycieczkową. Pierwszym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, które znajduje się w urokliwym pałacyku, darowanym pisarzowi przez naród polski. Tam w otoczeniu jego fotografii i przedmiotów życia codziennego poznaliśmy życiorys noblisty. Kolejnym punktem na naszej trasie był historyczny mur oporowy w Bobrzy, który niegdyś miał wspomagać pracę huty „Józef” – tą natomiast zwiedziliśmy w pobliskim Samsonowie. Jest to pamiątka przemysłowa z początku XIX wieku. Powstały one wraz z uprzemysłowieniem regionu świętokrzyskiego i spowodowały rozwój górnictwa i zakładów przerobu żelaza. Ostatnim punktem na naszej mapie był wielowiekowy, znany wszystkim Dąb Bartek. Podziwiając ogromny pomnik przyrody poznaliśmy historie i legendy z nim związane. Nieopodal Starego Drzewa mogliśmy podziwiać młodszy okaz, który ma zaledwie 48 lat i został wyhodowany z tego dębu. Po części turystycznej wróciliśmy do ośrodka na obiad a po nim rozpoczęła się prawdziwa świętokrzyska przygoda! Najpierw przygotowując się do Dnia Sportu, w którym weźmiemy udział w niedzielę, szlifowaliśmy swoją kondycję fizyczną a następnie w ramach uporządkowania wiedzy o historii i przyrodzie regionu wzięliśmy udział w grze terenowej z kodami QR. Podzieleni na 4 drużyny szukaliśmy poszczególnych plakietek z kodami a wykonując różnego rodzaju zadania zdobywaliśmy kolejne punkty. Zwycięzcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami a za zaangażowanie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek. Zmęczeni całodniowymi wrażeniami udaliśmy się do swoich pokoi na spoczynek. Marek

WAKACJE Z WARTOŚCIAMI – DZIEŃ 4

Niedziela, Dzień Pański wita nas piękną pogodą i dobrymi humorami. Podczas Mszy Świętej pochylamy się ponownie nad literą „G” – wchodzącą w skład słowa EWANGELIA ponieważ patron naszych Wakacji – Frassati, każdego dnia żył Ewangelią i nosił w sobie na co dzień radość Ewangelii. O godzinie 10.00 zaczęliśmy Dzień Sportu, podczas którego wesołe dziecięce okrzyki przeplatały uderzenia piłki, świst kolorowych szarf i tupot wielu nóg. Wygrali „najlepsi”, a kolejne miejsca zajęli „fantastyczni”. Wszyscy uczestnicy zabawy pamiętali o zasadach fair play i dobrym humorze. Następnie dzieci z dwóch młodszych grup mogły popływać i pobawić się na basenie w naszym ośrodku. Kolejne grupy w poniedziałek pokosztują wodnego szaleństwa! A „Dmuchańce” oraz park linowy na odważnych czekały po smacznym obiedzie. Grupami mogliśmy także iść do Oceaniki, miejsca, w którym każdy miłośnik wodnego życia znalazł coś interesującego. Mieliśmy okazję zobaczyć zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. Natomiast oferowany przez Kompleks Świętokrzyska Polana – Park Miniatur – był nagrodą dla zwycięskiej drużyny „niebieskiej”, która wygrała wczorajsze podchody z kodami QR. Po intensywnym bieganiu, skakaniu oraz pływaniu przyszedł czas na popołudniowe ognisko z muzyką oraz DJ i zabawami animacyjnymi. Zmęczeni poszliśmy spokojnie spać, bo jutro czeka nas bardzo intensywny dzień. ks. Marcin

WAKACJE Z WARTOŚCIAMI DZIEŃ 5

Panie Jezu każdego dnia, nawet tego wakacyjnego chcemy się z Tobą spotykać, dostrzegać Twoją obecność także w poniedziałkowym słoneczku, pierzastych chmurach i rozgrzanych skałach. Podczas porannej Mszy Świętej rozważaliśmy kolejną literkę „Ó”, która jest częścią słowa „UPÓR”. W czasie homilii ksiądz Marcin wyjaśnił nam znaczenie tego słowa u błogosławionego Piera Giorgia Frassatiego – naszego patrona wyjazdu. Dowiedzieliśmy się, że upór w życiu każdego człowieka jest niezwykle ważny. Trzeba umieć walczyć o swoje przekonania i racje, które przyciągają nas do Boga i sprawiają, że stajemy się przykładem dla drugiego człowieka i motywują nas do działania. Po śniadaniu udaliśmy się na wycieczkę autokarową w stronę kamieniołomów Zachełmie, w celu poszukiwania śladów Tetrapoda, legendarnego stwora ziemi świętokrzyskiej. W czasie wycieczki towarzyszyli nam Skauci Europy. Tym razem trójka gości przybyła do nas aż z Zawiercia i w terenie poprowadziła dla nas warsztaty survivalu ucząc rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa, wyznaczania azymutu czy posługiwania się kompasem. Część praktyczna przeplatała się z wiedzą teoretyczną; poznaliśmy między innymi sposoby przewidywania pogody (obserwując chmury, wschody i zachody słońca czy występowanie rosy). Spoglądając na pojedyncze drzewo nauczyliśmy się określać kierunek świata a żeby ugasić pragnienie w głębi lasu warto zaparzyć herbatę z gałęzi świerku. Popołudniowy blok zajęć przeplatał się z zabawą. Podzieleni na grupy udaliśmy się na basen, park linowy oraz zamki dmuchane a najmłodsi z wielką chęcią robili bransoletki i różańce z koralików. Wieczór natomiast przyniósł nieoczekiwaną zmianę pogody. Mimo wiatru i drobnego deszczu mogliśmy obejrzeć przedstawienie pt. „W Bacówce”, które zaprezentował nam teatr wyjazdowy z Krakowa. Duet aktorów przybliżył nam opowieści i legendy prosto z gór! Poznając tradycje górali oraz ich osobowość (którą cechuje m.in. upór), zrozumieliśmy dlaczego nasz błogosławiony tak często wyruszał na szlaki by zdobywać szczyty. Usłyszeliśmy historię Giewontu, rycerstwa i miasta Zakopane, przeplatane góralską muzyką i przyśpiewkami. Scenografia została ubarwiona strojami i rekwizytami regionalnymi. Jeszcze przed ciszą nocną ponownie mogliśmy poczuć się gwiazdami wirując na parkiecie zgodnie ze wskazówkami „Jazz dance”. A na koniec dnia cytując uczestników wyjazdu, powtarzamy: szkoda, że zbliża się czas powrotu! Magda

WAKACJE Z WARTOŚCIAMI – DZIEŃ 6

Jak głosi staropolskie przysłowie: wszystko, co dobre szybko się kończy – także i tym razem nasze wakacje z wartościami dobiegają końca. Dziś w czasie spotkania z Panem Jezusem, mówił On do nas o ludziach nam najbliższych, co wiązało się także z <już> przedostatnią literką – R jak RODZINA. Każdy z nas potrzebuje żyć wśród ludzi a najbliższą nam wspólnotą są: mama, tata i rodzeństwo. Błogosławiony Frassati nie miał łatwego dzieciństwa. Jego ojciec był osobą niewierzącą i nie wpajał młodemu Pierowi wartości opartych na wierze. Mama chłopca była kobietą wymagającą – wychodząc w góry z dziećmi zawsze wybierała trudniejsze trasy, które były przeznaczone dla dorosłych i wprawionych piechurów. A kiedy w drodze spragniony wody Frassati poprosił o coś do picia, mama odrzekła aby „przełknął ślinę”. Chociaż rodzina była usytuowana dobrze pod względem materialnym, to zdarzało się, że jedzenia było za mało, a to wszystko tylko po to, aby ćwiczyć dzieci w umartwianiu się i w poście. Jedyne wsparcie Pier miał w swojej młodszej siostrze, Lucianie. Po takim wprowadzeniu i przybliżeniu nam życia naszego patrona, umocnieni wiarą i szacunkiem do naszych rodziców wyruszyliśmy zdobywać jeden ze szczytów gór świętokrzyskich – Łysicę. Jeszcze w drodze odwiedziliśmy Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, gdzie poznaliśmy między innymi tajniki szlifierki kamieni szlachetnych i mogliśmy zobaczyć odchody małego dinozaura z Madagaskaru. Przed wejściem na szlak, pan przewodnik pokazał nam jeszcze kapliczkę Stefana Żeromskiego, w której pisarz wydrapał na ścianie swoje imię i nazwisko. Szlak, którym wędrowaliśmy chociaż nie był długi, wymagał od nas koordynacji i wytrwałości. W chwilach zwątpienia ćwiczyliśmy w sobie wczorajszy opór, którego nauczył nas Frassati. Nasz Patron towarzyszył nam podczas dzisiejszej wędrówki i sam miewał niemałe problemy, gdyż droga w niektórych miejscach była wąska i zawiła. Dzieci jednak dzielnie wspierały swojego bohatera i wspólnymi siłami stanęliśmy na szczycie. Przerwę poobiednią poświęciliśmy na regenerację i spakowanie większości rzeczy, ponieważ po kolacji czekały nas jeszcze kolejne atrakcje. Podsumowaniem pobytu była wspólna zabawa, przeplatana konkursami, które sprawiły nam wiele radości i uśmiechu. Magda

WAKACJE Z WARTOŚCIAMI – DZIEŃ 7

Wiary trzeba trzymać się z całych sił, bez niej czymże byłoby nasze życie? Niczym, byłoby spędzone bez żadnego pożytku” – jak mawiał nasz patron PG Frassati. Dlatego o godzinie 7.30 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, dziękując Bogu za piękny czas naszego świętokrzyskiego wypoczynku. Jednocześnie dziękowaliśmy ludziom, za uśmiech, pomocną dłoń i radość wspólnego przebywania. Literą z dnia dzisiejszego była „Y” – będąca częścią myśli Pier Giorgia –  „TRZEBA ŻYĆ, A NIE WEGETOWAĆ”. I właśnie tak, pełnią sił żyją ci młodzi ludzie, którzy podczas naszych wakacji, wygrywali trudne rozgrywki sportowe, szachowe; byli najsympatyczniejsi i  stanowili typowy przykład czyścioszków. Ksiądz Marcin wręczając dyplomy oraz smakołyki, serdecznie gratulował wszystkim sukcesów. Smaczne śniadanie, ostatnie pakowanie i nadszedł ten czas, aby pożegnać się z gościnnym, ślicznie położonym Kompleksem Świętokrzyska Polana. Wśród westchnień: „szkoda, że już koniec!” – ruszyliśmy w ten ciepły, lipcowy dzień w kierunku Nowej Rudy i Szczawna-Zdroju, śpiewając jeszcze wpadającą w ucho piosenkę o „Ciemnym Typie” – nasz hymn. „Wakacje z Wartościami 2020” dobiegły końca, ale pozostały  wspomnienia, przyjaźnie a nawet miłości… do Boga i ludzi. Księże Marcinie dziękujemy za Frassatiego, naszą wspólną modlitwę, ciekawe poznawanie naszego kraju i twórcze  przebywanie z sobą. Dziękujemy, że „Pan dał Ci zdolność dostrzegania pięknych rzeczy w niezwykłych miejscach,  a w ludziach niespodziewanych zalet i łaskę mówienia im o tym…” Księże, prosimy planuj już ferie!!!! Beata
 
,