Trwamy w oczekiwaniu…


Trwajmy w oczekiwaniu… 

„Z radością wysławiamy, Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków” Wielka Sobota kończy Triduum Paschalne. To dzień ciszy, zadumy, modlitewnego oczekiwania na Zmartwychwstanie Pana. Ból, śmierć dla chrześcijanina nie jest końcem ale początkiem naszego lepszego życia w Chrystusie. Dla Boga przecież nie ma nic niemożliwego! Ale to także dzień kiedy zgodnie z tradycją w kościele były święcone pokarmy wielkanocne. W tym roku oczywiście ze względu na pandemię potrawy pobłogosławimy w naszych domach przed niedzielnym śniadaniem, odczytując wybrane fragmenty Ewangelii i modląc się wraz z domownikami. Święta Wielkanocne 2020, to inny, wyjątkowy czas. Często przy świątecznym stole zasiądziemy w mniejszym gronie niż zwykle, czasami nawet samotnie. Dlatego pamiętajmy, że nasz Bóg jest Bogiem Miłości i Nadziei: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem nas”. Odmienne błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem nie zwalnia nas z tradycji przygotowania w koszyczku pokarmów wielkanocnych, bowiem mają one głęboką symbolikę. Sam koszyk może być wiklinowy, dekorowany gałązkami bukszpanu, a umieszczone w nim pokarmy można przykryć śnieżnobiałą serwetką. W koszyku nie może zabraknąć chleba – podstawowego pokarmu, symbolizującego ciało Pana Jezusa oraz pragnienie przyjęcia Komunii Świętej Chrystusa pod postacią chleba. Mięso – symbolizuje baranka w nawiązaniu do tradycji starotestamentowej, żydowskiej kiedy święta paschalne związane były z zabijaniem baranka i spożywaniem go w rodzinie. Jajka – symbol nowego życia oraz sól – która dla chrześcijan symbolizuje sedno życia i prawdy a także ochronę przed zepsuciem. Nie zapominajmy o baranku – symbolu zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią. Ponadto w koszyczku może się pojawić masło, chrzan, ser, ciasto, w zależności od regionu Polski, gdzie jest przygotowywany. W naszej szczawieńskiej parafii wielu z nas kultywując tradycje, przygotowało wielkanocny koszyczek i dzieląc się swoją radością przesłało zrobione zdjęcia, które zamieszczamy na stronie. „Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków” ks. Marcin