Kartki z pomysłem


Kartki z pomysłem

„Nie umiem być srebrnym aniołem – ni gorejącym krzakiem, tyle zmartwychwstań już przeszło – a serce mam byle jakie. Tyle procesji z dzwonami – tyle już Alleluja, a moja świętość dziurawa na ćwiartce włoska się buja (…) Lecz wiem, gdy łzę swoją trzymam jak złoty kamyk z procy, zrozumie mnie mały Baranek z najcichszej Wielkiej Nocy. Pyszczek położy na ręku sumienia wywróci podszewkę, serca mojego ocali czerwoną chorągiewkę.” ks. Jan Twardowski

Tak samo, a jednak inaczej…

Nasze przygotowania do Świąt Wielkanocnych 2020 to obok modlitwy uczestnictwo w Rekolekcjach Domowych, bo inne ze względu na pandemię zostały odwołane, post, jałmużna, nawrócenie i ufność, że:Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość”

Tak samo, a jednak inaczej…

Czas przed Świętami zwykle wykorzystywaliśmy na organizowanie w szkole warsztatów, mających na celu podtrzymywanie tradycji samodzielnego robienia kartek Wielkanocnych, pisania życzeń świątecznych czy przygotowywania ozdób. W tym roku, skoro to czas zalecanego pozostawania w domu, dlatego wszyscy mieliśmy więcej sposobności, by wspólnie rodzinnie „puścić wodze” plastycznej wyobraźni i samodzielnie wyczarować palmę wielkanocną czy eko-zajączka. Pandemia nie zwalnia nas z dbałości o naszą tradycję, dlatego też zachęcamy do samodzielnego tworzenia, pisania życzeń świątecznych. Co takie życzenia powinny zawierać?

Powinny to być oczywiście życzenia płynące z serca, pełne życzliwości i nadziei, ułożone indywidualnie dla każdego członka naszej rodziny czy znajomych. Życzenia takie jak te: „Doznajcie w te Święta wyjątkowego szczęścia. Poczujcie miłość Boga i opiekę aniołów. Zrozumcie sens życia i potęgę rodziny. Otwórzcie serca i wpuście ptaki nadziei.” – cieszą i wzruszają. Dzięki nim osoby, z którymi nie możemy się spotkać w świąteczny czas pozostają w naszych sercach i jest to forma pamięci o nich. Skoro stworzymy piękne, pełne miłości życzenia, może pojawić się problem jak w dzisiejszej sytuacji przesłać je do najbliższych? Tradycja jest ważna, ale nowinki techniczne, podbiły nasze serca. Jednym z nowoczesnych sposobów stało się zastępowanie tradycyjnych kartek świątecznych kartkami w formie elektronicznej, smsami czy e-mailami z życzeniami, często życzenia przesyłamy sobie na różnych portalach społecznościowych. Ale tradycyjne kartki nie odchodzą do lamusa i zachęcamy zarówno młodszych jak i starszych, by jeszcze przed Świętami dać się „porwać” Paniom Anne Grzybowskiej i Monice Popiołek – pasjonatkom rękodzieła, mistrzyniom papieru.

Tak samo, a jednak inaczej…

Propozycja dla dzieci od Pani Moniki, aby samodzielnie lub przy wsparciu rodziców wykonać jedną z prezentowanych kartek Wielkanocnych. Potrzebne Wam będą: kolorowy papier, wstążka, mała, biała serwetka papierowa, kolorowe guziczki, drewniane koraliki, nożyczki, klej i trochę chęci!!! Poszczególne elementy jakie trzeba przygotować, wyciąć znajdziecie na zdjęciach. Pamiętajcie, wszystkie Wasze prace to rękodzieło, zatem każda będzie inna, nietypowa, niepowtarzalna i piękna.

Dla trochę starszych natomiast Pani Anna zdecydowanie poleca kartki Wielkanocne wykonane techniką scrapbooking, czyli sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania, wprowadzającą pełną swobodę działania twórcy. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, kleje, taśmy, nożyczki, markery, farby, kolorowe długopisy, kolorowe kwiaty z papieru, elementy drewniane dekoracyjne ponadto piórka, koronki, kolorowe jajeczka. Przyznacie, że są to prawdziwe dzieła sztuki!Rękodzieło jest zabawą i bardzo pobudza wyobraźnię, zatem zachęcamy Was do przełamywania stereotypów, że np. mężczyźni nie mają cierpliwości do prac plastycznych. Życzymy powodzenia wszystkim, którzy nie wierzą w swoje ukryte zdolności! Na zakończenie propozycja dla tych, którzy szukają innych wyzwań niż kartki świąteczne. Spróbujmy zatem zrobić wianek wielkanocny, bardzo popularny element świątecznej dekoracji domu. Na kole z wikliny lub słomy klejem na gorąco wkomponujemy przedmioty jakie np. znajdziemy na krótkim spacerze, tj. szyszki, orzechy, żołędzie, patyczki, liście – zachęca Pani Monika. Następnie dodamy inne elementy dekoracyjne jakie znajdziemy w domu np. piórka, kolorowe jajeczka, serduszka czy drewniane motyle a nawet kolorowe kwiaty z papieru czy wstążki i ususzone plasterki pomarańczy. Tak zrobiony wianek możecie położyć na świątecznym stole, powiesić na drzwiach lub ścianie.

Tak samo, a jednak inaczej…

Nasze przygotowania do Wielkanocy 2020, inne niż zwykle, bardziej przesiąknięte żywym oczekiwaniem na Zmartwychwstanie Pana, ale także naznaczone kwarantanną. To czas w którym diametralnie zmieniła się nasza codzienność a cały świat stoi na głowie. Ale pamiętajmy, że to także czas, w którym aktualne są słowa Papieża Franciszka: „Kieruję do wszystkich zachętę: przyjmijmy łaskę zmartwychwstania Chrystusa! Pozwólmy się odnowić przez miłosierdzie Boga, pozwólmy, aby Jezus nas kochał, niech moc Jego miłości przekształci także nasze życie. Stańmy się narzędziami tego miłosierdzia, kanałami, przez które Bóg może nawadniać ziemię, strzec całego stworzenia…”