Czy świętość może dziś jeszcze fascynować?


Czy świętość może dziś jeszcze fascynować?

Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami. Tym cytatem rozpoczęła się katecheza okolicznościowa dla klas od 6 do 8 w Szkole Podstawowej w Szczawnie- Zdroju, z okazji jutrzejszego wspomnienia św. Jana Bosko. Po fragmencie Ewangelii św. Mateusza ksiądz Marcin pytał uczniów, jakie postawy błogosławionych wymienia Jezus. W odpowiedzi uczniowie często powtarzali: postawa czystego serca, ubodzy w duchu, cisi, ci którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, wprowadzają pokój. Katecheta pytał dalej: – Jaką nagrodę otrzymają? – Ta nagroda to niebo. Odpowiedzi na kolejne pytanie: – Kto jest wzorem człowieka błogosławionego? – dzieci udzieliły chóralnie: Jezus! Po tym wprowadzeniu kapłan zaprezentował wizerunek Błogosławionej Poznańskiej Piątki. Mówił: – Oni wybrali Jezusa Pasterza. Oni chcieli Go naśladować swoim życiem i męczeńską śmiercią. Śmiercią pokazali, kto dla nich jest wzorem Błogosławionego – Następnie uczniowie otrzymali krótkie życiorysy członków Poznańskiej Piątki: Czesława Jóźwiaka, Franciszka Kęsego, Edwarda Kaźmierskiego, Jarogniewa Wojciechowskiego i Edwarda Klinika i jeden z uczniów został poproszony o ich odczytanie. Katecheta w tym miejscu przybliżył postać św. Jana Bosko, ojca duchowego Piątki, przedstawił jego krótki życiorys. Wyjaśnił też niezrozumiałe pojęcia: salezjanie, oratorium, i zaznaczył, że jutro – 31 stycznia będziemy wspominali tego wielkiego świętego, nazwanego przez św. Jana Pawła II „ojcem i wychowawcą młodzieży”. W kolejnym punkcie katechezy uczniowie otrzymali teksty piosenki „Tacy sami jak my” i po zapoznaniu się z linią melodyczną wszyscy razem zaśpiewali: „Tacy sami jak my, zakochani jak ty! Pełni życia i sił, wierni Bogu do końca”… – Zwróć uwagę na pierwszą zwrotkę – mówił ks. Marcin: „Nieważne, ile masz lat, ważne byś Bożą miał w sercu radość, jak przed laty pięciu z nich, młodych tak, którzy umieli pięknie żyć. Każdy z nich wierzył, że dobrze jest żyć, tak jak uczył Bosko. Dziś zatrzymaj chwilę tę, może ty błogosławionym będziesz”. Następnie uczniowie podzieleni na grupy przystąpili do rozwiązywania krzyżówki, czerpiąc informacje z otrzymanych życiorysów świętych oraz ze wskazanych przez katechetę stron internetowych dotyczących Poznańskiej Piątki. Grupy pracowały przez 15 minut, szukając odpowiedzi na przygotowane pytania. Po upływie kwadransa jako pierwsza najwięcej informacji do krzyżówki znalazła i podała jej rozwiązanie grupa w składzie: Ida, Hania, Florian, Igor – z klasy 6a, Z kolejnej grupy, też z klasy 6a, Wojtek powiesił dobre rozwiązanie na tablicy. Grupa Wojtka zdobyła dziś najwięcej punktów z wszystkich klas. Na koniec katecheta uzupełnił puste pola w krzyżówce, podając na tablicy już wszystkie odpowiedzi. Zajęcia zakończyły się jeszcze raz odśpiewaną piosenką i wspólnym zdjęciem. Tak minęła katecheza w przeddzień wspomnienia Świętego Jana Bosko, która przygotowała dzieci do niedzielnego wprowadzenia relikwii Poznańskiej Piątki na Mszy św. o godzinie 10:45. Relikwie będą towarzyszyć grupie 79 osób, które pojadą na zimowisko do Rabki, aby bawić się, uczyć i poznawać Pana Boga. W tym czasie Poznańska Piątka będzie czuwać, ucząc, że tylko przez normalność, jak u nich – można zostać świętym. Jutro przedstawiciele kadry zimowiska udadzą się po relikwie do Poznania, do jedynej w Polsce i na świecie parafii pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki. ks. Marcin