Ze świętym Mikołajem do Mikołaja Kopernika


Ze świętym Mikołajem do Mikołaja Kopernika

Po długim okresie przygotowań i oczekiwań, wyruszyliśmy 5 grudnia 2019 roku, w ramach I Dnia Skupienia Młodych, do przepięknego Torunia. Hasło naszego adwentowego pielgrzymowania – „Jezu jesteś moim Panem” – „zaprowadziło” nas do Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, by tam Ukochanej Mamie, powierzyć swoje życie, przyszłość i swoich bliskich. W kazaniu ks. Marcin mówił: „nasze pielgrzymowanie rozpoczynamy od tego miejsca – domu Matki. Bowiem Matka Jezusa chce nas uczyć ufności, zachęcając jednocześnie byśmy dążyli do świętości. Jedyną drogę wiodącą niezawodnie do świętości wyznacza Bóg. Dlatego pierwszym i niezbędnym warunkiem, by nie pracować na próżno, jest zdać się całkowicie na wolę Boga i pozwolić ochotnym sercem, by nas prowadził, powtarzając Jezu Ty to weź, Ty się tym zajmij! Dziś Jezus mówi” : „Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki”. Po zakończonej Mszy Świętej ojciec kustosz omówił symbolikę Sanktuarium i dziękując nam za przyjazd do tego miejsca, wręczył każdemu na pamiątkę książeczkę „Rozmawiaj z Bogiem”. Po części dla ducha przyszedł czas dla ciała. Zatem cała nasza pielgrzymkowa grupa – 52 osoby w tym Kandydaci do Bierzmowania oraz uczniowie klas 6,7 i 8 – pod opieką księdza Marcina oraz siostry Augustyny, udała się do Domu Pielgrzyma, nie tylko na ciepłą herbatę ale także na spotkanie z biskupem… Świętym Mikołajem. Jak wiemy jest to najbardziej zapracowany Święty i jednocześnie patron dzieci dlatego wszystkie dzieci duże i małe dostały prezent – pyszne, świąteczne muffinki. Wspólne radosne chwile spędzone przy miłej rozmowie przygotowały wszystkich do kolejnego etapu naszego toruńskiego pielgrzymowania, czyli Muzeum Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to duży multimedialny park nauki, umieszczony na kilku piętrach. Wystawy, gry, zabawy i łamigłówki oraz eksperymenty pozwalają przyswoić w przystępny sposób prawa fizyki, przyrody dając możliwość zgłębienia nauk humanistycznych i elementów sztuki. Wizytówką Centrum jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Jest ono widoczne z każdego piętra ponieważ ma 33 metry długości. Chociaż przez chwilę mogliśmy się poczuć jak naukowcy czy wynalazcy, dla których kreatywność i innowacyjność jest modna i atrakcyjna bez względu na wiek. Zabawa, nauka, kreatywność, przygoda – czas tak szybko ucieka a czekał nas jeszcze uroczy spacer po świątecznym, kolorowym, rozświetlonym Toruniu. Chętnie zaglądnęliśmy także na Jarmark Bożonarodzeniowy – gdzie swojskie wyroby tj. miody, wędliny, ciasta, ozdoby choinkowe podbiły nasze serca. Kolejnym miejscem, które w Toruniu odwiedziliśmy z ogromną przyjemnością było Toruńskie Żywe Muzeum Piernika, gdzie tradycja ma smak i zapach. Pod czujnym okiem Mistrza Piekarskiego oraz Wiedźmy Korzennej mogliśmy własnoręcznie przygotować ciasto piernikowe następnie wykorzystując drewniane formy, nadać mu kształt. A na koniec wypiec swój własny oryginalny piernik. Pracownicy muzeum to na pewno ludzie z ogromną pasją, którzy w niezwykle ciekawy, pełen humoru sposób potrafili zdradzić nam wszelkie tajniki związane z przygotowaniem i wypiekiem toruńskich pierników. Umocnieni duchowo, z torbami pachnących pierników: tradycyjnych, z nadzieniem różanym i czekoladowym, kawusiami, wracamy do domu „pisząc kolejną, ciekawą stronę naszej księgi życia”. ks. Marcin

,