Wieczór z piosenką patriotyczną


Wieczór z piosenką patriotyczną

„…Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem. Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem. Nie będę jak zerwana nić. Odrzucam pusto brzmiące słowa. Można nie kochać cię – i żyć, ale nie można owocować…” W. Szymborska

Dnia 8 listopada 2019 roku w pięknej scenerii Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju, z inicjatywy księdza Marcina, mogliśmy wspólnie z ponad 100 osobową grupą gości uczestniczyć w „Wieczorze z piosenką patriotyczną” – ciągle na nowo ucząc się miłości do naszego kraju. Jako gospodarz wydarzenia, proboszcz ksiądz Jarosław Żmuda, na wstępie serdecznie powitał wszystkich, którzy przy znanych pieśniach patriotycznych, właśnie tego dnia chcieli wspólnie świętować 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uśmiechnięte i bardzo przejęte przedszkolaki z  Miejskiego Przedszkola w Szczawnie – Zdroju, występujące pod opieką Pani dyrektor Urszuli Drozdowskiej, z dziecięcą prostotą mówiły czym jest patriotyzm, ojczyzna, wolność – powtarzając między innymi słowa znanego wiersza Władysława Bełzy:” Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały… Czym ta ziemia? Mą ojczyzną… Czy ją kochasz? Kocham szczerze. A w co wierzysz? W Polskę wierzę…”  A zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej Nr 7 oraz dzieci z ogniska Muzycznego „Zaczarowane Dźwięki” w Nowej Rudzie pod opieką Pani Jadwigi Kozakowskiej i Pani Renaty Klechy-Kozik, wykonując piękny program słowno-muzyczny – ogromnie wzruszały, wywołując u niejednej osoby łzy. Młodzi ludzie profesjonalnie wykonali zarówno „Białe róże”, „Pierwsza kadrowa” jak i „Płynie Wisła, płynie” czy „Jest takie miejsce, taki kraj” – jednocześnie zachęcając wszystkich gości do wspólnego śpiewania. W przerwach między poszczególnymi występami gospodarze zapraszali na pachnącą kawę oraz wspaniałe domowe ciasta. Ostatnią częścią naszego spotkania była prezentacja filmu przygotowanego przez Panią Agnieszkę Kruk – „Śladami Jana Pawła II – Zakopane 2019” – będącego relacją z Pielgrzymki zorganizowanej przez ks. Marcina w dniach 17-20 października 2019 roku. Nasze piątkowe świętowanie 101 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości napełnia dumą i optymizmem, a także skłania do refleksji: co to znaczy być patriotą w naszych czasach? Kardynał Stefan Wyszyński, przywołując starożytną maksymę, że zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę, dodał: „Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata”. Bo tylko wtedy możemy „przeżyć przeszłość”, gdy przepuścimy ją przez nasze dzisiejsze doświadczenia. Bardzo serdecznie dziękujemy zarówno wspaniałym wykonawcom jak i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wieczernicy oraz  przybyłym gościom dużym i małym, za udział w uroczystości. „Potrzeba w naszej Ojczyźnie przykładu ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o drugich – o dobru rodziny, o wypełnieniu swego powołania i zadania życiowego wobec innych, o dobru całego narodu” Kardynał Stefan Wyszyński. ks. Marcin