Szczawno pod krzyżem


Szczawno pod krzyżem

„Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku, aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda – w górę serca!” W sobotę 14 września, tak jak w wielu miejscach w Polsce, wspólnota ze Szczawna-Zdroju zgromadziła się przy Milenijnym Krzyżu. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15.00. Wierni odśpiewali pieśń: „Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony”, po czym ks. Marcin rozpoczął spotkanie nawiązując do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II o krzyżu i jego wartości. Ks. Infułat pobłogosławił ręcznie zrobione krzyżyki i przypomniał, że potrzeba bronić krzyża, który jest znakiem zbawienia i wolności. Podkreślił, że Jana Paweł II prosił nas: „Brońcie krzyża!” Po nakreśleniu celu przybycia na modlitwę pod Krzyż kapłani podjęli Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modlitwa głęboka, w wielu oczach łza, jakby chciała powiedzieć „miej miłosierdzie Jezu dla nas, którzy sprzeniewierzyliśmy Twoje prawo do miłości i wolności”. Podczas rozdawania krzyżyków ks. Marcin mówił: Kochani, pamiętajmy biorąc ten krzyżyk i patrząc na obraz Papieża tulącego krzyż, że każdy z nas ma swój krzyż – krzyż rodziny, małżeństwa, choroby, starości, wieku czy niezrozumienia. Przytul ten swój krzyż, jak św. Papież, zaakceptuj go i proś Jezusa, by ci pomógł nieść ten krzyż, byś nie niósł go sam, ale z Jezusem. Na koniec wszyscy ucałowali swoje krzyże i z uniesionymi w geście wiary zaśpiewali „My chcemy Boga”. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Wieczorem w kościele parafialnym odbyła się Msza św., po której wierni ucałowali relikwie. Dziękujemy Bogu za krzyż, który tak bardzo kojarzy się nam z Polską, i modlimy się, by on nadal, jak dotychczas łączył Polskę od Zakopanego do Gdańska. ks. Marcin