Rodzina największym skarbem


Rodzina największym skarbem

Ewangelia mówi nam dzisiaj o trudach, jakie przeżywa Święta Rodzina. Józef, który był odpowiedzialny za Maryję i Jezusa, bardzo zaniepokojony o ich życie, wielką ufność pokładał w Panu Bogu. Na dzisiejszej Mszy Świętej dla dzieci miś Zdzisław pod datą 29 grudnia zapisał: „Czasami wybieram się do miasta na zakupy i widzę w witrynach sklepów wiele pięknych przedmiotów, jednak wiem, że nie można mieć wszystkiego. Wydaje mi się, że często im mniej posiadamy, tym bardziej potrafimy cieszyć się z tego, co mamy i bardziej o to dbamy. Nie można mieć wszystkiego, a o to co mamy, powinniśmy dbać. Dzisiaj wpatrując się w przykład Świętej Rodziny widzimy, co było skarbem dla świętych ludzi”. Co to było? – pytał dzieci w kazaniu ksiądz Marcin. – Bycie razem! Na pierwszym miejscu postawili siebie nawzajem, a potem posiadanie. Często w tych relacjach, w byciu razem coś nam przeszkadza. Co na przykład? – Dzieci po burzy mózgów odpowiadały: telefon, komputer, gry, filmy. – Spróbujmy w tę niedzielę zostawić to, co nam niepotrzebne i być razem. Jako zadanie zróbmy dzisiaj coś dla naszych kochanych rodziców. Starsze dzieci może przygotują kawę z ciastem, może herbatę i posiedzą razem z rodzicami. A może wspólny spacer do parku? – proponował kapłan. O godz. 12:00 małżeństwa z naszej wspólnoty parafialnej odnowiły przysięgę małżeńską i podziękowały za dar sakramentu małżeństwa. Dla jednych był to pierwszy rok, dla innych już 10, a dla jeszcze innych – 58 rok pożycia małżeńskiego. Wymowny w ten dzień był sakrament chrztu przyjęty przez Natalię, najmłodszą parafiankę. Radość rodziców i chrzestnych była nie do opowiedzenia. Cieszyli się, że ich pociecha przyjmuje sakrament w Święto Świętej Rodziny, która będzie patronować im i Natalce. Ksiądz proboszcz w kazaniu nakreślił przykład Świętej Rodziny dla dzisiejszej rodziny, przypomniał o obowiązkach i prawach, zachęcał przykładami do dbania o rodzinę, prosił, aby rodzice na wzór Świętej Rodziny starali się młode pokolenie kierować ku Bogu i na Bogu budować przyszłość. W gronie rodziny zakonnej u naszych Sióstr Służebniczek odbyła się dziś wizyta duszpasterska. Rozpoczęła ona kolędę w naszej parafii. W atmosferze modlitwy, śpiewu kolęd naśladowaliśmy Świętą Rodzinę: Jezusa, Maryję i Józefa. ks. Marcin