Plecaki poświęcone

„Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie?” Już minął tydzień od rozpoczęcia roku szkolnego i katechetycznego 2019/2020, i nadeszła okazja, by wsłuchując się w Słowo Boże w Niedzielę 8 września zwrócić uwagę na konieczność mądrego planowania. Nowy rok szkolny to pewne plany w szkole, uczniowie otrzymują plany lekcji, plany wycieczek czy wymagań. Jak mówi popularne polskie przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch”, więc żeby ta równowaga była zachowana potrzeba również duchowego planu. Ks. Marcin w kazaniu zachęcał dzieci do sporządzenia takiego planu na rok szkolny i katechetyczny. Duchowny pytał: „Czy będziesz pamiętać, aby w planie tegorocznego duchowego rozwoju zaplanować modlitwę ranną i wieczorną, spowiedź pierwszopiątkową, Mszę św. dla dzieci w niedzielę o godz. 10.45?” Tegoroczne kazania będą wzbogacone rekwizytem ucznia – plecakiem oraz pluszowym misiem (dla dzieci z klas od 0 do 3), któremu rodzice/opiekunowie czytają fragmenty z Pisma Świętego. Maskotka będzie co tydzień przekazywany innemu dziecku. Zachęcamy rodziny z dziećmi do zabawy, przyjmowania do swoich domów naszego bohatera, a pamiątką może być zdjęcie, które na katechezie dziecko może pokazać swoim kolegom i koleżankom, i w ten sposób ewangelizować – jak poprzez zabawę można poznawać Pismo Święte. W kolejnych spotkaniach niedzielnych będzie wybierane imię dla misia spośród propozycji przynoszonych przez dzieci na serduszkach. Miś otrzyma imię, które powtórzy się najwięcej razy. Dla dzieci starszych będzie plecak wyposażony w Pismo św. („Biblia z papugą”) różaniec przytulaniec, film ( w miesiącu wrześniu o św. Stanisławie Kostce), piłka z uśmiechniętą buźką, coś słodkiego oraz w plan pod tytułem „Tydzień z Panem Bogiem”, będący propozycją wskazówek/zadań do wykonania, otrzyma każdorazowo na tydzień najbardziej zaangażowane podczas niedzielnego kazania dziecko. Przykładowy plan „Tygodnia z Panem Bogiem”: poniedziałek – postaraj się jeszcze raz wspólnie z rodzicami/opiekunami przeczytać fragment niedzielnej Ewangelii, który będzie cię motywował do kierowania się ku Niebu; wtorek – poszukaj w plecaku filmu, postaraj się go dzisiaj obejrzeć, opowiedz rodzicom/opiekunom, o czym był film i czego ciekawego się z niego dowiedziałeś; środa (dedykowana NMP) – w plecaku masz różaniec, postaraj się dzisiaj wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem odmówić dziesiątkę różańca w dowolnej intencji; czwartek – przeczytaj jeszcze raz niedzielną Ewangelię i pomyśl, do czego pan Jezus zachęcał uczniów i dziś także nas…. spróbuj w zeszycie do katechezy to polecenie Jezusa przedstawić przez rebus; piątek – w plecaku masz uśmiechniętą buźkę, która symbolizuje dobre uczynki, zrób dzisiaj dobry uczynek w szkole lub w miejscu zamieszkania; sobota – odszukaj w plecaku coś słodkiego i podziel się tym z rodzicami i rodzeństwem. Co czujesz w takich sytuacjach? Po omówieniu zasad kapłan zachęcił rodziców, by zbliżający się IX Tydzień Wychowania był dla nich okazją do modlitwy za rodziny. Po Mszy Świętej zostały poświęcone przyniesione przez dzieci plecaki i przybory szkolne. Jako zawierzenie wszyscy na koniec odśpiewali hymn „My chcemy Boga”.

,