Młodzi ludzie już połamali się opłatkiem!


Przy tej pięknej sposobności i ja życzę Ci radości…

Gaudete. Niedziela radości… i to dosłownej radości. Uśmiech nie schodził z twarzy parafian w ten dzisiejszy dzień w Szczawnie-Zdroju. W parku miejskim „Jarmark Bożonarodzeniowy”, w kościele „Drzewko Dobroci” już drugi tydzień puste, ministranci mają swój nowy kalendarz i przed kościołem go rozprowadzają, a po południu – Wigilia. Jesteśmy po rekolekcjach i spowiedzi, no i jak się w ten Dzień Pański rozpoczynający ostatni tydzień Adwentu nie radować! Ta radość tak się nam udzieliła w naszej wspólnocie parafialnej, że każdy z nas ze dwa centymetry „poszedł do góry”. Może nie staliśmy się tak wielcy, jak Jan Chrzciciel, o którym Jezus mówi: „Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela”, ale na pewno zostaliśmy prorokami radości. Miś Zdzisiek zdradził dziś dzieciom na Mszy św. o 10.45 kim jest prorok, czym się zajmuje i jakie ma cechy. Miś skoncentrował się na cechach proroka i stwierdził, że prorok powinien mieć: dobry słuch (w ostatnią niedzielę już sprawiliśmy sobie dobry sprzęt do słuchania), mocny głos i silne nogi. Jan Chrzciciel był właśnie kimś takim. On bardzo słuchał Boga, był wrażliwy na obecność Jezusa, bo rozpoznał w Nim Baranka Bożego. Miał dobry głos. Nad Jordanem, gdzie chrzcił, musiał tak mówić, żeby go wszyscy słyszeli. No i musiał być silny, bo żył w trudnych warunkach. A to wszystko dla Jezusa – skwitował. Ks. Proboszcz w ogłoszeniach podziękował za wszelką dobroć wykazaną w akcji „Drzewko Dobroci”: „Czynimy dobro, które pochodzi od Boga i o którym mówi Jezus w Ewangelii”. Przed rozesłaniem ks. Marcin przypomniał dzieciom o przesłaniu dzisiejszego Słowa Bożego, o tym, że mamy być radosnymi prorokami, a sprawdzianem będzie nadchodzący tydzień i możliwość zaproszenie w szkole kolegi lub koleżanki na roraty. I nareszcie Wigilia. Kandydaci do Bierzmowania i ministranci (w liczbie 65 osób) oraz ich rodzice, z radosnym sercem o godz. 14.30 spotkali się na wspólnej Wigilii w salce na plebani. Na to spotkanie zostali zaproszeni nauczyciele prowadzący zajęcia instrumentalne i wokalne: Państwo Kozikowie z Tłumaczowa i pani Jadwiga Kozakowska. Spotkanie rozpoczęła modlitwa i odczytanie fragmentu z Ewangelii, po czym zostały złożone życzenia przez ks. Proboszcza Jarosława Żmudę i opiekuna Kandydatów. Następnie wszyscy wzięli w swoje ręce opłatki i składali sobie wzajemne życzenia. Był czas na słowo „dziękuję”, ale i na „przepraszam”. Po modlitwie i życzeniach nadszedł czas na tradycyjne potrawy wigilijne, a wśród nich: barszcz z uszkami, śledzie, pyszne sałatki i ciasta. Zespół muzyczny umilał czas rozmów i nastrajał do refleksji. W przerwach młodzież śpiewała kolędy i dawała piękne świadectwo. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodych w Szczawnie-Zdroju. Młodzi ludzie przygotowali prezentacje o działalności stowarzyszenia. Opowiedzieli o sobie, o pracy na rzecz innych i o wyjazdach wypoczynkowych. Kandydaci tak bardzo byli zainteresowani grupą, że pokaz slajdów odbył się w prawie idealnej ciszy. Młodzi z KSM nie żałowali swojego czasu i pokazali filmiki z różnych wyjazdów. Wytworzyła się tak miła, radosna atmosfera, a czas upłynął tak niepostrzeżenie, że uczestnicy spotkania byli w szoku, że to już 16.30, zaczyna robić się ciemno i trzeba kończyć i wracać do domu. Wigilię zakończyła radośnie odśpiewana kolęda „Lulajże Jezuniu”, a ks. Marcin podziękował za przybycie i zapowiedział bal karnawałowy w lutym. Na koniec wszystkim pobłogosławił. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali na to spotkanie salkę oraz potrawy wigilijne. Niech młodzi ludzie, którzy przez kolejne spotkania formacyjne do Bierzmowania przygotowują się do przyjęcia tego Sakramentu i zgłębiają wspólnoty Kościoła, otworzą swoje serca. Niech w ich sercach narodzi się Boska Dziecina i obdarza pokojem. ks. Marcin