Królestwo niebieskie jest zupełnie blisko…


Królestwo niebieskie jest zupełnie blisko…

Minęły trzy lata od proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Pamiętamy tamto wydarzenie i dziś, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, czynimy refleksję nad tym, co zostało z tamtego oddania i co możemy zrobić, by królestwo Boże rozwijało się w nas i przez nas. Przez cały dzień w Szczawnie-Zdroju wierni gromadzili się w swojej świątyni, aby oddawać się Jezusowi. Zwieńczeniem każdej Mszy św. było uroczyste odmówienie przez uczestników Eucharystii aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi. W tym dniu nie mogło zabraknąć najmłodszej części parafialnej wspólnoty – dzieci. Na Mszę św. dla najmłodszych (o godz.10.45), jak co niedzielę, po tygodniowym pobycie u najmłodszego uczestnika ostatniej niedzielnej Mszy św. wrócił miś Zdzisław, by z jego pamiętnika znów przeczytać ważną mądrość. – Chrystus króluje nad całą ziemią, nad każdym człowiekiem i nad całym stworzeniem. To jest temat dzisiejszego kazania – zwrócił się do dzieci ks. Marcin. – Mamy dziś ważną uroczystość, Jezus ukazuje się nam jako Król. Znamy jednak wielu królów z historii czy z bajek. Co dziś miś Zdzisław zapisał w swoim pamiętniku pod datą 24 listopada? Miś dowiedział się, że dziś jest Chrystusa Króla! Stwierdził, że nigdy nie słyszał, by było państwo, którego władcą jest Jezus albo wojsko należące do Jezusa, zamek czy pałac, w którym by mieszkał Jezus. Jak taki król wygląda? Ma koronę, płaszcz, berło? Przyniosłem dziś dla was atrybuty króla, zaraz je ktoś założy. Czy Jezus tak wygląda? Jezus króluje z krzyża. Mam go przy sobie, zobaczcie. To jest tron Jego – wyjaśniał duchowny. Na prośbę księdza jeden z chłopców założył przygotowany strój króla (koronę, płaszcz i berło), dwaj inni założyli stroje rycerzy. Kapłan mówił dalej: – Jezus też ma swoich poddanych, którzy Go kochają. I to my nimi jesteśmy. Ma też wrogów. Jednym z nich jest szatan. Jezus jak król chce życia każdego z poddanych, dlatego mówi łotrowi w Ewangelii, że zaprasza go do swojego królestwa w niebie. Możemy służyć Królowi w różny sposób: być rycerzami, którzy go bronią, służyć Mu jak słudzy dworu, albo wielbić i czcić jak poddani. Niebawem zaczną się roraty, będzie to okazja do sprawdzenia czy chcę być rycerzem Jezusa, a może nim już jestem? Niech Msza św. wzmocni nas, rycerzy Jezusa, byśmy mieli tarczę wiary jak te drewniane tarcze trzymane przez naszych kolegów i bronili Jezusa na co dzień. Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata to również tradycyjnie patronalne święto Akcji Katolickiej. Z tej okazji o godz. 12.00 została odprawiona Msza św. w intencji stowarzyszenia. Po jej zakończeniu świętujący członkowie szczawieńskiego oddziału Akcji pozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia ze swoimi duszpasterzami. ks. Marcin