„Boże Narodzenie to nie pamiątka…”


„Boże Narodzenie to nie wspomnienie z przeszłości…”

Nasze domy już pięknie przygotowane, odświętne ubrania wiszą na wieszakach. I bardzo dobrze. Wigilię mamy raz w roku i trzeba ją dobrze i ładnie przeżyć. Ale to nie wszystko, nie tylko wizualna strona jest ważna, jest przecież głębia tych świąt. No właśnie! Zróbmy zatem refleksję, zapytajmy samych siebie: jak przygotowana jest moja dusza do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego? O godz. 10:45 dzieci przygotowujące się do Pierwszej Spowiedzi i Komunii otrzymały poświęcone figurki Dzieciątka Jezus. We wprowadzeniu do Mszy św. ks. Marcin mówił: – To „dzieciątko”, które otrzymacie, to taki mały zwiastun, przypomnienie, może i refleksja: „Jak wygląda moje przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej? Przeżywam przecież od września do maja mój adwent, który mnie, jak Maryję, ma przygotować na przyjście Jezusa. Czy owocnie go przeżywam? Dziś dostaję figurkę Jezusa, gipsową figurkę. Za kilka miesięcy otrzymam żywego, prawdziwego Boga. Czy jestem już na to przygotowany/przygotowana?” Dzisiejsza Msza Święta była także podsumowaniem tegorocznych Rorat 2019 z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Dzisiaj dzieci zaprezentowały piosenkę, której przez cały Adwent się uczyły. Dzieci złożyły też łańcuch z karteczek z codziennie uzupełnianymi dobrymi odpowiedziami na pytanie o to, co zapamętały z Rorat. Wszystkie karteczki zostały złożone w ogniwa, połączone zszywaczem i stworzyły łańcuch. – Ten łańcuch to łańcuch, który ma związać każdego z Matką Najświętszą, tak jak był z Nią związany łańcuchem miłości kardynał Wyszyński – podkreślił ksiądz Marcin. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć misia Zdzisia, który opowiadał o różnych bajkach, wydarzeniach historycznych oraz o swoich znajomych owieczkach. W notesie zanotował informacje dla dzieci: „Biblia jest księgą, która zawiera opowieści sprzed wielu lat, a kiedy czytamy je wspólnie możemy na nowo je odkryć. Dziś chcemy uczyć się od św. Józefa ufności. Józef jest przykładem bezgranicznego zaufania i zawierzenia mocy Bożej. Józef miał dużo pytań i wątpliwości, dlatego Pan Bóg posłał swego anioła, aby umocnił Józefa i wyjaśnił mu kim będzie dziecko, które narodzi się z Maryi, jego małżonki. Potrzebujemy w tym przygotowaniu do świąt tej ufności, tej odwagi, tego zaryzykowania i tego nas uczy święty Józef w bezpośrednim przygotowaniu do Świąt”. Po kazaniu ksiądz odmówił modlitwę za wszystkie dzieci i pobłogosławił figurki Dzieciątka, które dzieci otrzymały przed Mszą św. W darach młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży uroczyście wniosła Światełko Betlejemskie, które w piątek dotarło do Szczawna i zostało przez harcerzy przekazane Panu Burmistrzowi. ks. Marcin