11 Listopada – 101 Rocznica odzyskania niepodległości


11 Listopada – 101 Rocznica odzyskania niepodległości

Słońce dziś nad Szczawnem-Zdrojem wydaje się, że świeci szczególnie. Niby Marcin przyjeżdża na białym koniu, a tu babie lato! Jak dumnie w jego ciepłych i jeszcze mocnych promieniach powiewają biało-czerwone flagi na murze naszego kościoła. Ludzie też jacyś inni. Uśmiechnięci, ozdobieni biało-czerwonymi wstążkami, kotylionami na kurtkach czy płaszczach. Aż chce się żyć! Tak, to 101 rocznica naszej Niepodległej, naszego Domu. Kto może w taki dzień nie cieszyć się i nie modlić? Radość panuje też w sercach i stąd obecność w kościele parafialnym tak wielu parafian, kuracjuszy, duszpasterzy miejsca i władz miasta Szczawno-Zdrój oraz przedstawicieli władz wojewódzkich. Mszy św. przewodniczył ks. Infułat Józef Strugarek, wieloletni proboszcz i Honorowy Obywatel miasta Szczawno-Zdrój. Ks. Proboszcz Jarosław Żmuda przywitał wszystkich przybyłych gości, na czele z Panem Grzegorzem Macko wicemarszałkiem Dolnego Śląska oraz z gospodarzem miasta Panem Burmistrzem Markiem Fedorukiem. Przywitani zostali przedstawiciele szkoły, przedszkola, Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju i wspólnot szczawieńskiej parafii. Ks. Infułat w kazaniu przypomniał historię polskiej drogi ku niepodległości i przestrzegł przed złym rozumieniem wolności. – Zgromadziliśmy się, by świętować 101 rocznicę Niepodległości Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, która po 123 latach niewoli, próby wykreślenia Polski z mapy Europy przez zaborców, odrodziła się jak Feniks z popiołów. Wdzięczni jesteśmy Bogu za ten cud odrodzenia, ale i za ludzi, którzy położyli wszystko na jednej szali, by ona zmartwychwstała: Paderewskiemu, Piłsudskiemu, Dmowskiemu, Witosowi, Korfantemu. Dziś wołamy krótko: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”, by na miarę ewangelicznych ideałów stawała się Ona dla wszystkich Polaków miejscem szczęścia doczesnego. A to zależy od mądrości rządzących, zaangażowania wszystkich obywateli, by pod okiem Opatrzności stanowili jedno – mówił. Po Mszy wszyscy uczestnicy uroczystości wyszli przed kościół, pod figurę Matki Bożej, przy której znajduje się pamiątkowa tablica dedykowana Niepodległości, by wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego, uczestniczyć w Apelu Poległych i w złożeniu kwiatów pod tablicą. Uroczystość podsumował ks. Proboszcz, dziękując wszystkim przybyłym za udział we Mszy św. i obchodach Święta Niepodległości. Życzył radosnego świętowania i patriotyzmu przez cały rok. ks. Marcin