logosr_zdjecie

Inicjatywa stworzenia chóru w parafii szczawieńskiej zrodziła się w sercu Ks. Proboszcza – Józefa Strugarka. W styczniu 2002 roku padła pierwsza propozycja, skierowana do p. Małgorzaty Owczarczak, powołania chóru parafialnego. W ciągu kilku miesięcy zebrała się grupa osób, która chciała swoim śpiewem uświetnić oprawę  uroczystości kościelnych, a także szczawieńskich. Za początek działalności chóru przyjmuje się wrzesień 2002 roku. Z czasem zrodziła się nazwa chóru, nierozłącznie związana z kościołem w Szczawnie-Zdroju. Pochodzi  ona  od  napisu „Salve Regina” (z łac. „Witaj Królowo”) znajdującego się niegdyś na najstarszej figurze, w w/w kościele, z popiersiem Maryi. Można  ją dostrzec w tylnej części kościoła.

Działalność  i  repertuar

Działalność chóru skupia się przede wszystkim na oprawie muzycznej Mszy Świętej i uroczystości kościelnych, parafialnych, ślubów.

„Salve Regina” przyjmuje również zaproszenia od innych parafii, by tam uświetnić Eucharystię. .

Chór w swoim dorobku posiada, przede wszystkim utwory sakralne, a w nich: kolędy i pastorałki, utwory pasyjne, maryjne oraz świeckie. Pieśni są wykonywane a capella, jak również z akompaniamentem. W repertuarze można znaleźć utwory Bacha, Gounoda, Mozarta, Caciniego, Brucknera  i  wielu  innych.

Skład  chóru

Obecnie chór liczy 30 osób, w tym: 9 sopranów, 11 altów, 8 tenorów i 2 basy. Dyrygentem chóru jest p. Małgorzata Owczarczak – osoba, która serce oddała muzyce, zaś członkowie – to nie tylko parafianie szczawieńscy, ale również pasjonaci śpiewu sakralnego, pochodzący z różnych okolic Wałbrzycha. Wśród chórzystów są osoby, które mają wykształcenie muzyczne, ale w znacznej większości – to amatorzy. Wszystkich łączy miłość do śpiewu i pragnienie czynienia tego „na chwałę Bożą”. Poza formalnymi próbami, chórzyści chętnie wspólnie spędzają czas wolny, gdy tylko taki się nadarzy, np. podczas zabawy sylwestrowej, czy rodzinnym grillowaniu.

Chór „Salve Regina” ma swoje próby w każdy czwartek o godz.18.30, w salce budynku plebanii.

Osoby kochające śpiew zawsze są bardzo mile widziane. Zapraszamy!

Strona chóru

sr-banner